Оформлення заявки
site developing background

Лікар
Мовчан Богдан Борисович
кандидат медичних наук, хірург

Запис на консультацію

Персональний сайт
лікаря Мовчана Богдана Борисовича


Ласкаво просимо
на мій персональний сайт

Я хірург вищої категорії (онкохірург, торакальний хірург).

Консультативний прийом, діагностику та лікування здійснюю в Національному інституті хірургії та транспаталогії АМН України ім.О. О. Шалімова і в медичному центрі "ОНКО-МЕД".

Основна спеціалізація: Докладно в розділі "Спеціалізація"

Коротко про мене

Загальний медичний стаж – 32 роки.

з них 10 років навчання: 4 роки в Київському медичному училищі та 6 років в Національному медичному університеті ім.О. О. Богомольця.

З 1997 року і по теперішній час працюю в Національному інституті хірургії та транспаталогии АМН України ім.О. О. Шалімова.

Кандидат медичних наук, маю більше 60 наукових робіт та 5 патентів на винаходи в галузі медицини.

Потрібна моя допомога – звертайтеся, завжди буду радий допомогти!

Запис на консультаційний прийом
до лікаря Мовчана Богдана Борисовича

Заповніть та надішліть форму, та очікуйте дзвінка
Надіслати заявку

Консультативний прийом здійснюється
відносно лікування хвороб (методів лікування)

 • Ендоскопія
 • Гастроентерологія
 • Проктологія
 • Хірургія
 • Поліпи шлунка
 • Поліпи товстої кишки
 • Бужування стравоходу
 • Дилатація стравоходу
 • Лікування виразки
 • Виразкова хвороба 12-ти палої кишки
 • Виразкова хвороба шлунка
 • Хронічний коліт
 • Панкреатит
 • Функціональна діспексія
 • Дискінезія жовчного міхура
 • Геморой
 • Тріщина заднього проходу
 • Рак прямої кишки
 • Шлунково-кишковий тракт
 • Жовчокамінна хвороба
 • Грижа стравохідного отвору діафрагми
 • Пахова грижа
 • Післяопераційні грижі
 • Пупкова грижа
 • Ахалазія стравоходу
 • Дивертикули стравоходу
 • Рак шлунка
 • Рак стравоходу
 • Рак товстої кишки
 • Хірургічне лікування ожиріння
 • Гіпергідроз
 • Апендицит
 • Стеноз стравоходу (звуження стравоходу)

Поліпи шлунка – доброякісні пухлиноподібні вирости залозистої структури, що виходять з слизової оболонки шлунка. Поліпи шлунка розвиваються безсимптомно, проте при досягненні великих розмірів можуть провокувати шлункові кровотечі, переймоподібні болі в животі, утруднення евакуації їжі зі шлунка; можлива малігнізація поліпів. Основу діагностики становить фіброгастроскопія і ендоскопічна біопсія, рентгеноскопія шлунка. Тактика щодо поліпів шлунка може бути вичікувальною (динамічне спостереження і контроль) або активної хірургічної (видалення поліпів під час ендоскопії або порожнинної операції).

Поліп — це виріст слизової оболонки кишкової стінки. Поліпи товстої кишки можуть бути одиничні і множинні, розташовуватися на ніжці або на широкій основі («сидячі»). В залежності від форми і особливостей будови виділяють різні типи поліпів. Зокрема, розрізняють поліпи запальні (з'являються на місці запалення), гіперпластичні (результат надлишкового розростання нормальної тканини) і неопластичні (розростання атипових (ненормальних) клітин). Останні можуть бути як доброякісними, так і злоякісними.

Бужування стравоходу — це процедура, яка проводиться для лікування звужень стравоходу за допомогою спеціальних трубок різного діаметру — бужів. Раніше процедуру проводили таким чином: в стравохід вводився буж найменшого діаметра, якщо він вільно проходив, то його виймали і вводили трубку більшого розміру. І так повторювали кілька разів. Така сліпа технологія ефективна, але супроводжується високим ризиком травми стравоходу і тому зараз її застосовують вкрай рідко.

Балонна дилатація – метод усунення звуження органу /анастомозу шляхом розтягування його спеціальним балоном, що роздувається всередині звуженої ділянки. Процедура відноситься до лікувальних ендоскопічних маніпуляцій і застосовується для відновлення просвіту органів шлунково-кишкового тракту і трахеобронхіального дерева.

Виразкова хвороба шлунка (Ulcus gastrica) – це хронічний патологічний процес, в основі якого лежить запалення слизової оболонки шлунка (частіше інфекційного характеру), внаслідок чого формується локальний дефект слизової як відповідь на внутрішній дисбаланс місцевих факторів «захисту» і «агресії». Дане захворювання є найпоширенішим серед захворювань травного тракту.

Виразкова хвороба — захворювання, при якому в шлунку і (або) 12-палої кишці людини утворюються дефекти (виразки). Найчастіше хворіють на виразкову хворобу чоловіка від 20 до 50 років.

Для захворювання характерний хронічний перебіг і циклічність: хвороба підточує здоров'я свого господаря роками, періоди загострення змінюються оманним спокоєм. Найбільш часто виразка дає про себе знати навесні і восени.

Виразка шлунка - хронічне захворювання, що протікає з чергуванням періодів загострення і ремісії. Виявляється утворенням досить глибокої рани (виразки) в стінці шлунка. Моменти загострення супроводжуються сильними болями. У здорової людини шлунковий сік виділяється в необхідній кількості, а слизова оболонка шлунка має нормальний рівень стійкості до нього. При порушенні роботи травної системи може бути посилена вироблення шлункового соку або знижена резистентність слизової оболонки шлунка. У підсумку відбувається свого роду & laquo;самопереваривание & raquo; слизової і розвиток виразки шлунка.

Часті болі в нижній частині живота, розлади травлення, порушення апетиту і стільця – це свідчать про патологічних процесах явища, які не можна залишати без уваги. Дуже часто вони є ознаками такої неприємної хвороби, як коліт кишечника. Не всі люди знають досить про коліт кишечника, симптоми і лікування даної важкої хвороби кишечника. Як же зрозуміти, чи дійсно ви зіткнулися з цією хворобою чи ні? Що це таке – коліт, і як лікувати його?

Панкреатит — це запалення підшлункової залози. Хвороба може протікати в гострій (швидко і бурхливо) або хронічної (довго і мляво) формі, з періодами загострення хронічного панкреатиту. Основний симптом гострого панкреатиту — найсильніша біль у верхній частині живота (підкладкова область, праве або ліве підребер'ї), як правило, оперізувального характеру. Болі не знімаються спазмолітиками (но-шпа) і анальгетиками. 

Порушення травлення, відоме як диспепсія, може бути викликано різними причинами. Якщо диспепсію спровокували захворювання шлунка, кишечника, печінки, то мова йде про органічну диспепсію. Однак в 30 – 50% випадків точно з'ясувати причину патології не вдається. У такій ситуації лікарі ставлять діагноз функціональної диспепсії.

Дискінезія жовчного міхура – це розлад, при якому порушується моторика жовчного міхура і проток. Через це жовч надходить в дванадцятипалу кишку в неадекватній кількості, що веде до розладу процесу травлення. Розрізняють два типи дискінезії: гіпомоторну і гіпермоторну.

Геморой – поширене проктологічне захворювання, що представляє собою варикозне розширення гемороїдальних вен у прямій кишці. Запалення гемороїдального вузла характеризується тромбозом, патологічним розширенням і зміною форми гемороїдальних вен, утворюють вузли навколо прямої кишки. 

тріщиною заднього проходу називають невеликий дефект слизової анального каналу. Вона являє собою «ранку» лінійної або овальної форми, рідко перевищує 1 см в довжину. Якщо уявити собі анус у вигляді годинникового циферблата (в положенні пацієнта на спині), то найбільш типово тріщина розташовується у вигляді стрілки, що показує 6 годин – тобто в задній частині ануса.

Рак товстої і прямої кишки (колоректальний рак) вражає найнижчу частину кишечника людини. Рак товстої і прямої кишки можна назвати «тихим вбивцею». Пухлина кишечника росте повільно і не викликає ніяких симптомів до тих пір, поки не досягне великого розміру. Але, на щастя, рак успішно лікується, якщо його вчасно діагностувати.

Травний, або шлунково-кишковий тракт (ШКТ). Система органів у людини, призначена для переробки і вилучення з їжі поживних речовин, всмоктування їх в кров і лімфу і виділення з організму неперетравлених залишків. Є частиною травної системи людини.

Жовчнокам'яна хвороба (ЖКБ) — це захворювання, при якім у жовчному міхурі або жовчних протоках утворюються камені.

В утворенні каменів винні два основних фактора: застій жовчі в жовчному міхурі і підвищення концентрації солей в жовчі через порушення обміну речовин.

зустрічається жовчнокам'яна хвороба досить часто. Як правило, від неї страждають люди дорослі, особливо часто — повні жінки у віці. В Європі та Америці жовчнокам'яна хвороба є у 1/3 жінок і у 1/4 чоловіків.

Грижа стравохідного отвору діафрагми – це зміщення в грудну порожнину через стравохідний отвір діафрагми нижньої частини стравоходу, частини шлунка, а іноді і петель кишечника. Захворювання сприяє закидання кислого вмісту шлунку в стравохід, тому основним його симптомом є печія. Грижа існує у кожної двадцятої дорослої людини, а у віці старше 50 - ти років-у кожного другого.

Пахова грижа проявляється пухлиноподібним випинанням в паховій області і болями різної інтенсивності (особливо при фізичній напрузі).

лікуванням пахової грижі займається хірург. Звертатися до лікаря бажано при перших ознаках дискомфорту.

Післяопераційна грижа(вона ж вентральна грижа, рубцева грижа) – стан, при якому органи черевної порожнини (кишечник, великий сальник) виходять за межі черевної стінки в області рубця, що утворився після хірургічної операції.

лікуванням післяопераційної грижі займається хірург. Звертатися до лікаря бажано при перших ознаках дискомфорту.

Грижа являє собою щільну опуклість навколо пупка, у дітей вона стає особливо помітна, коли вони напружуються: плачуть, сміються, тужаться. Симптоми пупкової грижі, крім візуального випинання, включають: розширення пупкового кільця, біль у животі при фізичному навантаженні, нудоту, закрепи.

Ахалазія кардії - це хронічне нервово-м'язове захворювання, при якому не відбувається рефлекторного розкриття отвори на межі шлунка і стравоходу при ковтанні. В результаті порушується перистальтика і тонус стравоходу і проходження їжі по ньому.

Дивертикул стравоходу – це мішковидне вип'ячування стінки. Запалення дивертикулів (дивертикуліт) може стати причиною їх нагноєння, перфорації і, отже, кровотечі, стенозу (звуження просвіту) стравоходу, формування нориць і переродження їх в злоякісну пухлину.

Рак шлунка – вкрай небезпечне захворювання, виявлення якого на ранній стадії проблематично. Біль у животі і нудота можуть бути ознаками гастриту або виразки шлунка, і не завжди люди, які мають ці діагнози, можуть запідозрити щось більш серйозне. А в багатьох випадках рак шлунка починається і зовсім безсимптомно. Щоб убезпечити себе від важкої хвороби, необхідно регулярно проходити фіброгастроскопію і відмовитися від шкідливих звичок і важкої їжі. 

Злоякісне новоутворення стравоходу займає шосте місце за поширеністю серед онкологічних захворювань. Розвивається найбільш часто з епітеліальних клітин його слизової оболонки (карцинома), рідше спостерігається плоскоклітинний рак, рідко – аденокарцинома, вкрай рідко – інші види злоякісних новоутворень.

Рак товстого кишечника — злоякісна пухлина, яка росте з слизової оболонки, що вистилає стінки товстого кишечника. У більшості випадків пухлина розташовується в сигмовидної, сліпий або прямій кишці.

Коли людям із зайвою вагою традиційні методи схуднення не допомагають, то, як остання надія застосовується хірургічне лікування ожиріння.

Існує кілька видів хірургічного лікування ожиріння, які сприяють зниженню ваги: встановлення шлункового бандажа; установка внутрішлункового балона; шунтування шлунка

У підшкірно-жировій клітковині людини знаходяться потові залози. Найбільше їх міститься в пахвах, на долонях і стопах. Залози постійно виділяють певну кількість поту, щоб не давати організму перегріватися. Пітливість збільшується, коли на вулиці жарко або після активної фізичного навантаження, а також під час стресу і сильних переживань.

Апендикс – червоподібний відросток сліпої кишки, який розташований практично на межі між тонким і товстим кишечником. Апендицитом називають запалення апендикса. Це захворювання зустрічається надзвичайно часто і вимагає проведення екстреної хірургічної операції.

 Стеноз стравоходу – зменшення діаметра просвіту стравоходу рубцевого, пухлинного, травматичного або іншого походження, що приводить до порушення його нормальної прохідності. Клінічними проявами стенозу стравоходу служать дисфагія, рясна салівація, біль по ходу стравоходу, відрижка, езофагеальна блювота, кровотеча. Діагностика стенозу стравоходу вимагає проведення езофагоскопії, рентгеноскопії стравоходу з барієвою суспензією. 

Перелік наукових праць
лікаря Мовчана Богдана Борисовича

Two–stage gastroesophageal resection operation with temporary closure of resected esophagus in mediastinum

Przeglad lekarski, 2000, suplement 6, torn 57, 72–73

Sayenko V. F. Kondratenko P. N. Andreyeshchev S. A. Myasoedov S. D.

Діагностика і хірургічне лікування діафрагмальних гриж

Видавництво: Хірургія Узбекистану, 2000, № 1, 40–42

Співавтори: Кондратенко П. Н., Уманець Н. С., Андреещев С. А., Бекмурадов А. Р., Уманець Н. Н.

Порівняльна оцінка методів формування шийного анастомозу при виконанні толстокишеч-ної эзофагопластики

Клін. хірургія, 2002, № 11–12, С. 57–58

Саєнко В. Ф. Андреещев С. А. Кондратенко П. Н.

Спосіб хірургічного лікування діафрагмальних грижа

Деклараційний патент на винахід, 2002

Уманець Н.С. Кондратенко П. Н. Уманець Н.Н.

Роль ендоскопії у лікуванні і профілактиці ускладнень при рубцевих стенозах стравоходу

Укр. журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії, 2003, Т. 7, № 3, С. 21

Кондратенко П. Н.

Формування пищеводноорганных анастомозів у хворих з послеожоговой стриктурой стравоходу

Клін. хірургія, 2004, № 11–12, С. 44

Кондратенко П. Н. Андреещев С. А. Лаврик А. С.

Спосіб виконання езофагопластики

Деклараційний патент України UA 63316А; 7Ф61В17/00. 15.01.04. Бюл. №1

Саєнко В. Ф. Пустовіт А. А. М'ясоїдів С. Д.

Сучасні питання хірургії пахових гриж

Харківська хірургічна школа, 2005, № 11(15), С. 234–236

Лаврик А. С. Белянський Л. С. Манойло Н.В.

Проксимальна сегментарна эзофагопластика у хворих, які перенесли эзофагопластику

Харківська хірургічна школа, 2005, № 11(15), С. 176–177

Саєнко В. Ф. Андреещев С. А. Кондратенко П. Н. Галич С. П. Лаврик А. С. Уманець Н.С. Раздобудько Ю. М.

Профілактика неспроможності швів пищеводноорганных анастомозів при эзофагопластике

Клін. хірургія, 2005, № 11–12, С. 89

Мовчан Б. Б.

Профілактика рецидиву діафрагмальної грижі після пластичних операцій на куполі діафрагми

Клін. хірургія, 2005, № 11–12, С. 100–101

Уманець М. С. Андреєщев С. А. Кондратенко П. М. Мовчан Б. Б. Крощук Ст. Ст.

Ятрогенні ушкодження стравоходу

Матеріали XXI з'їзду хірургів України, 2005, Запоріжжя, С. 427–429

Андреєщев С. А. Кондратенко П. Н. Мовчан Б. Б. Уманець Н.С. Манойло Н.В. Стадильная Тобто

Досвід у діагностиці та лікуванні защемлених діафрагмальних грижа, які малі клінічний перебіг гострих хірургічних захворювань

Матеріали XXI з'їзду хірургів України, 2005, Запоріжжя, С. 525–527

Андреєщев С. А. Гетьман В. Р. Мовчан Б. Б. Стадильная Тобто Симулик Е. В. Крощук Ст. Ст. Уманець Н.С. Кондратенко П. Н.

Операційне лікування поєднаних післяопікових стриктур стравоходу та шлунка

Львівський медичний часопис, 2006, Т. ХІІ, № 1, С. 57–58

Саєнко В. Ф. Андреєщев С. А. Мясоєдов С. Д. Кондратенко П. М. Уманець М. С. Федючек А. С. Мовчан Б. Б.

Сучасний підхід у профілактиці рецидиву травматичних грижа купола діафрагми та її "слабких зон"

Матеріали навч.–практ. конф. з міжнар. участю «Сучасні методи хірурги– тичного лікування вентральних гриж і эвентраций», Алушта, 2006, С. 171–172

Уманець М. С. Лаврик А. С. Андреєщев С. А. Кондратенко П. М. Косюхно С. В. Мовчан Б. Б. Крощук Ст. Ст.

Помилки в діагностиці защемлених діафрагмальних грижа

Матеріали навч.–практ. конф. з міжнар. участю «Сучасні методи хірурги– тичного лікування вентральних гриж і эвентраций», Алушта, 2006, С. 172–173

Уманець М. С. Лаврик А. С. Гетьман В. Р. Косюхно С. В. Мовчан Б. Б. Крощук Ст. Ст.

Реконструктивно–відновні операції у хворих з поєднаними післяопіковими стенозами стравоходу та шлунка

Вісник Вінницького національного медичного університету, 2006, № 10(2), С. 283–284

Андреєщев С. А. Кондратенко П. М. Уманець М. С. СтадільнаТ.Є. Мовчан Б. Б. Косюхно С. В. Крощук Ст. Ст.

Хірургічне лікування гострих ускладнень шлунково–стравохідної виразки та пухлини у хворих, що перебувають у декомпенсованому стані (вибір об'єму та методики операції)

Харківська хірургічна школа, 2006, № 1(20), С. 257–260

Саєнко В. Ф. Мясоєдов С. Д. Андреєщев С. А. Кондратенко П. М. Уманець М. С. Мовчан Б. Б. Федючек А. С. Стадільна Т. Є.

Лікування неспроможних швів стравохідно–органних анастомозів при эзофагопластике

Український медичних альманах, 2006, Т. 9, №3,190–191

Андреєщев С. А. Лаврик А. С. Мовчан Б. Б.

Шляхи покращення результатів эзофагопластики

Клін. хірургія, 2007, № 2–3, С. 50

Мовчан Б. Б.

Повторні операції у хворих з ахалазії кардії

Клін. хірургія, 2007, № 5–6, С. 65

Андреещев С. А. М'ясоїдів С. Д. Мовчан Б. Б.

Реконструктивна хірургія стравоходу у хворих з доброкачест-венными стриктурами

Пластична та реконструктивна хірургія, 2007, № 2(VIII), 58–60

Тодуров В. М. Андреещев С. А. Лаврик А. С. Мовчан Б. Б.

Субтотальна эзофагопластика при рубцевих стриктурах стравоходу

Матеріали І міжнародної конференції по тора-коабдоминальной хірургії присвяченій 100 річчю з дня народження акад. Б. В. Петровського. Сб. тез., Москва, 2008. С. 248–249

Андреещев С. А. Тодуров В. М. Мовчан Б. Б.

Повторні операції на штучному стравоході

Клин. Хірургія, 2008, № 4 – 5, С. 5

Андреещев С. А. Мясоєдов С. Д. Усенко А. Ю. Мовчан Б. Б.

Ятрогенні ушкодження стравоходу

Матеріали юві-лейної наук.–практ. конф. «Ак-туальні питання невідкладної хі-рургії» присвяче-ної 90–річчю академіка НАН та АМН України О. О. Шалімова. Харків-ська хірургічна школа, 2008, № 2(29).

Андреещев С. А. Тодуров В. М. Мовчан Б. Б.

Мініінвазивні оперативні втручання в лікуванні гастроезофагеальної рефлюксної хвороби

Клін. хірургія, 2008, № 11 –12, С. 73

Усенко А. Ю. Лаврик А. С. Тивончук А. С. Мовчан Б. Б. Дмитренко О. П. Згонник А. Ю.

Хірургічне лікування дивертикулів стравоходу.

«Харківська хірургічна школа» 4.1.2010. Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання торакоабдоміналь-ної хірургії». З 88-90.

А. С. Лаврик, Б. Б. Мовчан, С. А. Андреещев, Т. Е. Стадильная, О. А. Доскуч.

Surgical treatment of esophageal cancer

Diseases of the esophagus. Abstracts Presented at the 12th Word Congress of the International Society for Diseases of the Esophagus. Kagoshima, Japan, September 2-5,2010.

b. Movchan, O.Usenko, a. Lavrik, s. Andrejeshev, m. Manoylo, O. Doskuch.

Порівняльна оцінка різних видів тотальної та субтотальної езофагопластики.

Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Сучасні проблеми торакальної хірургії», Харківська хірургічна школа, 6.1.2010. м. Кіровоград. С. 27.

А. Ю. Усенко А. С. Лаврик, С. А. Андреещев, Б. Б. Мовчан, О. А. Доскуч.

Профілактика післяопераційних ускладнень при субтотальній езофагопластиці

Український Журнал Хірургії, 2011, № 6 (15), //Матеріали ІV Української науково-практичної конференції з міжнародною участю «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ХІРУРГІЧНОЇ ГАСТРОЕНТЕРОЛОГІЇ» Донецьк – Святогірськ 12-13 травня 2011 року. С. 40-43.

А. Ю. Усенко А. С. Лаврик, С. А. Андреещев, Б. Б. Мовчан, О. А. Доскуч.

Спосіб виконання езофагопластики при післяопіковій рубцевій стриктурі стравоходу.

Патент на корисну модель № 62143 від 10.03.2011.

Лаврик А. С., Мовчан Б. Б., Манойло н. В., Доскуч О. О..

Діагностика та хірургічне лікування ускладнених гриж діафрагми.

„Хірургія України” № 3 (39), додаток 1, 2011. Сучасні аспекти хірургічного лікування гриж & rdquo;, матеріали VII науково-практичної конференції з міжнародною участю, М. Судак, 23-30 вересня 2011р. С. 142-143.

Усенко О. Ю., Лаврик А. С., Уманець М. С., Мовчан Б.Б., Доскуч О. О..

Профілактика неспроможності стравохідно-органних анастомозів при езофагопластиці

Дисертаційна робота на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук, 2011р.

Мовчан Б. Б.

Досвід стентування стравоходу.

Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії», № 2 Volume 17 2013. VI симпозіуму лікарів-ендоскопістів «Сучасна діагностична та лікувальна ендоскопія». 11-12 квітня 2013 р. С. 38 Закарпатська обл., Мукачівскій район.

Бурий О. М., Терешкевич І.С., Мовчан Б. Б., Роздобудько Ю. М., Нежинець Н.В., Атаманський І.М..

Спосіб бужування стравоходу.

Патент на корисну модель № 70973 від 25.06.2012.

Бурий О. М., Усенко О. Ю., Вербицький М. П., Терешкевич І.С., Мовчан Б. Б., Дмитренко О. П., Миколюк Ю. В..

Спонтанний розрив стравоходу – досвід лікування.

Журнал «Здоров'я України».

Мовчан Б. Б.

Results of laparoscopic Heller-Dor myotomy for achalasia cardia.

European Society for Diseases of the Esophagus//Bolongna, Italy, 2014.

o.Usenko, , O. Tyvonchuk, a. Lavrik, B. Movchan.

Результати ендовідеохірургічних втручань при доброякісних захворюваннях стравоходу.

Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Помилки та небезпеки в лапароскопічній хірургії», Одеса, 2015.

Усенко О. Ю., Тивончук О. С., Лаврик А. С., Дмитренко О. П., Згонник О. Ю., Мовчан Б. Б.

лікування післяопікових рубцевих стриктур стравоходу.

Науково-практична конференція «Актуальні питання торакоабдомінальної хірургії» Харків, 2015.

Усенко А. Ю., Лаврик А. С., Андреещев С. А., Мовчан Б. Б..

Досвід лікування стравоходу Баррета.

З'їзд хірургів України, м. Київ,2015.

Усенко А. Ю., Лаврик А. С., Мовчан Б. Б., Дмитренко О. П..

Комплексне лікування стравоходу Барретта

ІХ симпозіум «Сучасна діагностична та лікувальна ендоскопія», курорт Коблево, 2017.

Усенко А. Ю., Лаврик А. С., Мовчан Б. Б., Дмитренко О. П..

Спосіб виконання фундоплікації.

Патент на корисну модель №122390

Усенко А. Ю., Лаврик А. С., Мовчан Б. Б..

Повний перелік наукових праць Закрити перелік наукових праць